----Anul Școlar 2011-2012----

Eroi au fost, eroi sunt inca!

Odata cu sarbatoarea Inaltarii lui Hristos la Ceruri fie sa se inalte si gandurile curate de recunostinta si respect pentru eroii nemului, ale prescolarilor de la Gradinita Crasna Deal, care au depus jerbe de flori si au slavit prin vers si cant pe cei care si-au jertfit viata pentru tara pentru dreptate si adevar.

Gradinita Crasna Deal

Proiectul educaţional,,E ZIUA TA,MĂMICO! ’’

27 februarie- 08 martie 2012

Urmareste dezvoltarea sentimentului de dragoste in randul celor mai mici dintre noi,a copiilor,fata de fiinta cea care le-a dat viata,cel mai drag element al oranduirii lumesti ,,MAMA’’.Fiecare isi aminteste cu placere de copilaria plina de peripetii,cand mama ne urmarea pasii,povatuindu-ne catre o realizare ulterioara a vietii.Cata duiosie,cata bucurie pe chipul si in sufletul oricarei mame,atunci cand isi strange puiul in brate,alintandu-l cu drag in fel si chip astfel incat somnul de leagan sa-i fie cat mai usor si dulce.Emotia apare si ea,copilul incepe usor sa gangure iar vocea mamei il incalzeste,dandu-i aripi spre a explora universul.Timpul se scurge cu repeziciune,copilul bate pentru prima data la poarta vietii,GRADINITA.

Aici usa o deschide cu atata entuziasm o doamna educatoare,care pe acest taram fermecat il va introduce in lumea povestilor cu zane si fii de imparati,a poeziei,a jocului.

Coordonator Proiect : Dir. Prof. Ciocîrlan George.

Colaboratori : Dir. Adj. Irina Nitescu

Cadrele didactice din invatamantul preprimar

Igiena acasă și la școală !

Elevii claselor I-IV de la Școala Primară Crasna Deal au participat la proiectul școlar Igiena acasă și la școală sub îndrumarea cadrelor didactice.

Perioada de desfasurare: 12 noiembrie 2011 – 20 februarie 2012

Tema concursului: Crearea unei mascote reprezentative pentru igienă, confecționată din materiale reciclabile, incluzând, obligatoriu, recipiente din gama Domestos

Sarcina de lucru:

- 5 fotografii cu mascota (dimensiunea maximă acceptată pentru fiecare fişier foto este de 2 MB);

- O poezie în care să descrie mascota și utilitatea ei (număr maxim de caractere – 1.200)

-implicarea elevilor de vârstă scolară mică în activități diverse împreună cu părinții pe tema păstrării igienei la scoală și în casele lor

- s-au desfășurat activități de colectare,selectare a materialelor reciclabile necesare construirii mascotei,activități plastice ,realizarea unei expoziții de desene pea această temă dar și activități literare pentru crearea unui imn care să descrie mascota construită.

Coordonatori proiect :

Prof. Liliana Bîca

Prof. Ileana Manta

Proiect Educațional "Povestea lui Moș Nicolae"

06.12.2011

In invatamantul primar vor participa cate trei elevi de la fiecare structura scolara.Fiecare elev va prezenta cate doua lucrari artistico-plastice, in format A4,executate independent in cadrul orelor de educatie plastica. Elevii vor fi selectati in prealabil,in functie de calitatile lor artistico-plastice,de catre doamnele invatatoare.

In invatamantul gimnazial vor participa cate trei elevi de la fiecare structura scolara.Fiecare elev va prezenta cate o poezie si o povestioara creatie-proprie,scrise ortografic.Lucrarea nu va depasi 2 pagini A4.Elevii vor fi selectati in prealabil ,in functie de calitatile lor literare de catre doamnele profesoare de limba si literatura romana .