Halloween Party la Şcoala

Gimnazială Dumbrăveni

Elevii claselor II-IV ai Şcolii Gimnaziale Dumbrăveni, Crasna au intrat în atmosfera specifică sărbătorii de Hallowen, în cadrul unor activităţi menite să le stimuleze creativitatea şi inteligenţa.

Sub îndrumarea prof. înv. primar Covrig Rodica şi a celorlalte cadre didactice, ei au marcat sărbătoarea groazei prin realizarea unor creaţii artistico-plastice, participarea la un concurs de dans şi de cultură generală. De asemenea, au aflat şi provenienţa sărbătorii de Halloween, dar şi care sunt obiceiurile.

Elevii au prezentat cadrelor didactice un mini-spectacol de cântece şi poezii, o paradă a măştilor şi costumelor, fără a lipsi şi cel mai frumos "jack-o-lantern", celebrul felinar făcut din bostan. Pentru spectacolul reuşit, elevii au primit drept recompensă plăcinţele cu bostan. Activitatea elevilor a fost coordonată de profesor învăţământ primar Covrig Rodica.

Profesor învăţământ primar,

Covrig Rodica

MAGIA CRĂCIUNULUI LA ŞCOALA GIMNAZIALĂ DUMBRĂVENI

Elevii, părintii şi cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială Dumbrăveni l-au primit în avanpremieră pe Moş Crăciun. Evenimentul a avut loc joi, 18 decembrie, şi a cuprins în agenda sa o frumoasă serbare dedicată Moşului. Serbarea a fost realizată de elevii claselor II-IV, sub îndrumarea profesorului învătământ primar Covrig Rodica şi a domnului director, profesor Lăcătuşu Cătălin.

Ca în fiecare an, în această perioadă, elevii claselor II-IV ai Şcolii Gimnaziale Dumbrăveni organizează serbări dedicate sărbătorilor de iarnă. Având în vedere că au mai rămas doar câteva zile până la încheierea cursurilor şi intrarea tuturor elevilor în vacanţa de iarnă, micuţii au început deja să decoreze clasele cu ghirlande, globuleţe şi instalaţii luminoase. Pentru a le insufla mai bine spiritul sărbătorilor de iarnă, am pregătit în aceste zile un frumos program artistic cu elevii, program la care vor lua parte şi părinţii celor mici. Elevii au încantat invitatii cu poezii, colinde, dansuri populare si urături. Şcolarii vor interpreta diferite roluri pentru a da suflet unor persoanaje de basm, vor învăţa şi cânta colinde şi vor acumula cunoştinţe privind datinile de Crăciun.

O altă activitate la care au participat elevii în mod interactiv a fost aceea de realizare a unor decoratiuni pentru bradul de Crăciun si o activitate de design a bradului. Toti copiii au primit diplome de la Mos Crăciun. La cei cuminţi care au obţinut calificative bune si foarte bune pe tot parcursul orelor de studiu va veni şi Moşul. În fiecare an, susţin împreună cu micuţii momente de basm care să le rămână întipărite în minte mulţi ani şi de care să-şi amintească cu drag.

Profesor învăţământ primar,

Covrig Rodica